Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire™ Choice™ Nonwoven 600
NW 600 is composed of a hydroentangled, nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester. This combination provides a level of absorbency, abrasion resistance and chemical compatibility required for controlled environments.
| Product Type | Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Saturation Solution | Key |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | ISO Class 5 to 8, Cleanroom Class 1 to 100, EU Grade B/C/D |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire™ Gamma Wipe™ 67 Wipers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
For use in ISO Class 5 (Class 100) applications. Smooth, highly absorbent and durable with low extractable levels.
Berkshire™ Sterile SatPax™ MicroSeal™ VP Wiper
This polyester, cleanroom laundered wiper is recommended for ISO Class 3 and above environments. Comes pre-wetted with 70% USP Grade IPA and 30% deionized water.
Berkshire Corporation MicroPolx™ 1900 Sealed Edge Cleanroom Wiper
Provides superior particle and bacterial removal without damaging critical surfaces.
Berkshire Corporation SatPax™ 550 Refill
SatPax™ 550 wipers are composed of exceptionally clean 100% meltblown polypropylene pre-wetted with a consistent concentration of IPA and DI water.
Berkshire™ MICROSEAL™ 1200
MicroSeal™ 1200 is a highly absorbent, ultrasonic heat sealed edge, 100% polyester wiper designed to address specific absorbency concerns.
Berkshire™ SatPax™ 670-R Pre-wetted Wipers
Eliminate squirt bottles and uncontrolled saturation levels
Berkshire™ ValuSeal™ IonX™ Cleanroom Wipers - ISO Class 3-5
For applications requiring critically low levels of particle and fiber release
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester |
| Edges | Laser-cut sealed |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Basis Weight | 134g/m2 |
| For Use With (Equipment) |
|
| Product Type | Sealed Edge Cleanroom Wiper |
| Certifications/Compliance | ISO Class 3-5 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibility | IPA, Acetone and other solvents |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
| Basis Weight | 71.5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For tray lining and other lab applications, cleaning scratch sensitive surfaces |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Cellulose, Polypropylene |
| Certifications/Compliance | EC regulation 1935 (2004) |
| For Use With (Application) | For ISO Class 5 (Class 100) applications, general spill pick up and cleaning surfaces, removal of etchants, acids, and other chemical spills |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Absorbancy | Super |
Berkshire Corporation MicroPolx™ 1900 Sealed Edge Cleanroom Wiper
Ultrafine, wedge - shaped polyester and nylon filaments, tight knit construction, with a non-abrasive smooth surface.
Berkshire™ DuoClean™ Wipes
DuoClean™ Wipes feature burstable dry-to-wet pouch and are activated at the point of use with three easy steps
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Surface Wipes |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Packaging Quantity | 15 Sheets/Pk., 12 Pk./Cs |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Berkshire™ Gamma Wipe™ 67
Berkshire Gamma Wipe™ 67 is a polyester-cellulose blend wiper recommended for ISO Class 5 and above environments
| Basis Weight | 56.3 |
|---|---|
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | Cleaning of lab equipment, wiping in component prep, compounding and wash areas |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibility | IPA and other solvents |
Berkshire™ CapSure-LP Wipers
Bordered Sealed Edge Cleanroom Laundered Wiper. ISO Class 3 to 5 (Cleanroom Class 1 to 100).
| Basis Weight | 151 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For cleaning surface, chamber, cmP processing, medical devices |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| For Use With (Application) | For use in ISO Class 3 and higher cleanroom environments, applying and removing cleaning and disinfecting solutions |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Sealed |
Berkshire™ MicroSeal™ NW Anti-Static Wiper
Berkshire™ MicroSeal™ NW Anti-Static Wiper is a sealed edge knitted polyester wiper